De nieuwe tienminutensprinter tussen Dordrecht, Zwijndrecht en Rotterdam
De nieuwe tienminutensprinter tussen Dordrecht, Zwijndrecht en Rotterdam

Tevreden over de testdagen van nieuwe tienminutensprinter

Algemeen

NS en ProRail zijn tevreden over de eerste testdagen met de nieuwe tienminutensprinter tussen Dordrecht, Zwijndrecht en Rotterdam. De treinuitval was vergelijkbaar met andere dagen en de treinen reden stipter dan verwacht. Wel heeft NS gemerkt dat reizigers moesten wennen aan de gewijzigde vertrektijden en -perrons, vooral op station Dordrecht.

“In Dordrecht is het onmogelijk om elke tien minuten een sprinter vanaf hetzelfde spoor te laten vertrekken”, verduidelijkt een NS-woordvoerder. “Sommige reizigers liepen vanzelf naar hun vertrouwde vertrekperron, waardoor ze soms eerdere sprinters misten. Om deze problemen te ondervangen hebben we de reisinformatie over de testdagen uitgebreid. Op maandagen wijst de NS-reisplanner al op de testdagen, er wordt meer omgeroepen op stations en we wijzen reizigers op de testdagen en gewijzigde vertrektijden of perrons via de borden op stations”.

Kinderziektes verhelpen
De tienminutensprinters worden sinds 8 september elke woensdag getest van 7.00 tot 19.00 uur. Op de andere dagen rijdt NS nog met een kwartierdienst, maar dat gaat veranderen, weet een NS-woordvoerder. “Vanaf 12 december gaat de tienminutensprinter elke werkdag rijden tussen Dordrecht en Rotterdam Centraal. Om eventuele kinderziektes te verhelpen, testen we elke woensdag de tienminutentrein onder verschillende omstandigheden. Zo hopen we dat de nieuwe treindienst in december meteen goed van start kan.”

Veelbelovende resultaten
Tot dusver zijn NS en ProRail tevreden over het experiment. “Uit de eerste zeven testdagen kunnen we voorzichtig concluderen dat de dienstregeling goed in elkaar zit en voldoende robuust is”, zegt ProRail-projectleider Dick Tersteeg. “Er is minder dan drie procent van de treinen uitgevallen, wat vergelijkbaar is met andere dagen. Het percentage treinen dat op tijd aankwam op het station lag met 93 procent hoger dan verwacht. Daarbij hanteert NS een marge van 3 minuten.” ProRail en NS zijn blij met de positieve resultaten, want beide organisaties hebben veel geïnvesteerd in het spoor tijdens de afgelopen jaren. Zo zijn er extra inhaalsporen aangelegd, nieuwe beveiligingssystemen uitgerold, sporen verdubbeld en hebben we sommige perrons verbreed.

Bevolkingsgroei vraagt om meer treinen
In de nabije toekomst willen NS en ProRail de tienminutentrein doortrekken naar Den Haag Centraal, zodat er overal tussen Dordrecht en Den Haag een hoogfrequente treindienst rijdt. De frequentieverhoging is nodig om te zorgen dat een groeiend aantal reizigers mobiel blijft in deze regio. Het aantal forenzen in Zuid-Holland zal de komende jaren immers alleen maar toenemen. De groei komt onder meer van uit de Volgerlanden en de Noordoevers waar de komende jaren nog honderden woningen bijgebouwd worden. Ook in het Zwijndrechtse stationsgebied verrijzen binnenkort nieuwe woningen, een project dat de gemeente ‘Diztrikt’ heeft gegeven. Om de bereikbaarheid te garanderen, zijn er structurele maatregelen nodig. Hierbij geven overheden de voorkeur aan milieuvriendelijke opties, zoals hoogwaardig openbaar vervoer. Met de tienminutensprinter komt die ambitie een stap dichterbij in onze regio.