Afbeelding

Buitenruimte winkelcentrum Walburg klaar voor de toekomst

Algemeen

Het weer in Nederland wordt in de komende jaren naar verwachting steeds extremer. De sterk versteende inrichting van onze leefomgeving zal steeds vaker voor problemen als wateroverlast en hittestress gaan zorgen. Er zit maar één ding op: onze ruimte aanpassen aan het veranderende klimaat. Klimaatadaptief maken heet dat. En dat is precies wat er in de afgelopen 2,5 jaar met het parkeerterrein bij winkelcentrum Walburg is gebeurd. 

He visitekaartje van Zwijndrecht!
Na 2,5 jaar hard werken werd afgelopen woensdag 15 juni de volledig opgeknapte buitenruimte bij winkelcentrum Walburg door wethouder Jacqueline van Dongen, directeur Jan Willem Meerkerk van De Kuiper Infrabouw, voorzitter Robbert Stoopman van de winkeliersvereniging en voorzitter Jan van Gameren van de Vereniging van Eigenaren van de winkels officieel geopend. Samen legden zij de laatste steen van het klimaatbestendige buitenterrein van het winkelcentrum. Allen benadrukten in hun korte toespraakjes de prettige samenwerking van alle partijen gedurende het bouwproces. Jacqueline noemde winkelcentrum Walburg het visitekaartje van Zwijndrecht en Jan Willem sprak van een uniek project. Robbert Stoopman en Jan van Gameren gaven aan, dat de klanten van het winkelcentrum alleen maar positief reageren: “Het ziet er prachtig uit, is gericht op een groene toekomst en draagt zo bij aan een mooie uitstraling van het winkelcentrum. Het is een mooie afsluiting van de verbouwing van het winkelcentrum.”

Maatregelen tegen hittestress
“Winkelcentrum Walburg was een ‘hitte-eiland’”, vertelt wethouder Jacqueline van Dongen. “Heel veel stenen en weinig groen. Als de temperatuur in de zomer opliep was het hier al snel heel heet. Daarom hebben we op het parkeerterrein meer bomen aangeplant, die bovendien de ruimte hebben om te kunnen groeien. Elke boom heeft de ruimte van 2 parkeerplaatsen. De grote bomen, waarvoor wij hebben gekozen zorgen voor schaduw en verkoeling en zij kunnen tevens meer fijnstof opnemen. Daarnaast is gekozen voor lichte bestrating, die de warmte afstoot in plaats van absorbeert. Al deze maatregelen leveren een belangrijke bijdrage aan de volksgezondheid in de vorm van het terugdringen van hittestress op”.

Maatregelen tegen wateroverlast
Onder de parkeerplaats is een gigantische waterberging gerealiseerd. “Het komt er op neer, dat stenen niet klem tegen elkaar zijn gelegd, maar dat er tussen de stenen een kier overblijft waardoor het regenwater makkelijk afgevoerd kan worden. Onder het straatwerk is een waterbergende ‘bak’ met puin gemaakt, waarin het hemelwater wordt opgevangen alvorens via het riool te worden afgevoerd. Gevolg is dat er geen plassen op het parkeerterrein blijven staan. Het puin in de bak komt overigens van de huidige bestrating. Deze is vergruisd en opnieuw gebruikt. Daardoor hebben we bespaard op de aanvoer van gruis van elders en dat is alleen maar goed voor het milieu”, aldus Jacqueline.

Overige maatregelen
De gemeente heeft een extra groot hoofdriool aangelegd waardoor de afvoer van de wijk Walburg sterk is verbeterd. Het parkeerterrein wordt nu verlicht met duurzame led-verlichting. Verder is de mogelijkheid om fietsen te parkeren bij de ingangen van het winkelcentrum sterk verbeterd en is er een nieuwe bewaakte fietsenstalling gebouwd mét een toilet, waar stallingbeheerders en marktkooplui gebruik van kunnen maken. In het winkelcentrum is bovendien een openbaar toilet voor klanten gerealiseerd!

“Maar we zijn er nog niet”, vertelt Jacqueline tot slot, “Er komen nog ondergrondse containers voor glas en plastic, laadpalen voor electrische auto’s en fietsen, 2 watertappunten en het buitenterrein wordt nog opgefleurd met hanging baskets met planten. Alles om het verblijf in winkelcentrum Walburg nog aangenamer te maken!”.

Tekst en foto: Jan O’teur