Soms was er in De speelfabriek een voorstelling
Soms was er in De speelfabriek een voorstelling Foto: Cees van Meerten/Foto-Expressie

De Speelfabriek aan zijden draadje

Algemeen

Tekst: Trudy Wehrmeijer
Foto: Cees van Meerten

H.I.Ambacht - Tientallen jaren was het vanzelfsprekend in Ambacht: in de zomervakantie waren er drie speel- en knutselweken van de Stichting Vrij Spel, afgesloten met een driedaags kamp in de laatste vakantieweek. Na twee Coronajaren gaan de vakantie-activiteiten ook dit jaar noodgedwongen niet door wegens gebrek aan vrijwilligers. Voorzitter Cees van Meerten hoopt voor volgend jaar op voldoende vrijwilligers.

Wie is er in Ambacht niet groot mee geworden? Bijna iedereen die in de afgelopen decennia kind was, is wel eens een of meerdere dagen naar de vakantie-activiteiten van de Stichting Vrij Spel, later De Speelfabriek geheten, geweest. Vroeger in het toenmalige Jeugdspeelpark in Kruiswiel en later in jeugdcentrum Dock-Drie. De laatste jaren vonden de activiteiten plaats in en achter de sporthal in het Baxpark. Het programma bestond al die jaren uit twee speel- en knutselweken in de eerste twee weken en de vijfde week van de zomervakantie, waarna De Speelfabriek werd afgesloten met een driedaags kamp in de laatste vakantieweek. 

Voorzitter Cees van Meerten vertelt dat de opzet al die jaren was om het kindervakantiewerk laagdrempelig en betaalbaar te houden voor alle Ambachtse kinderen in de basisschoolleeftijd. Die opzet lukte: dagelijks kwamen er zo’n 200 tot 250 kinderen op af. Tegen betaling van 2,50 euro konden zij een hele dag meedoen aan een van de vele knutselactiviteiten, spelen met spelcomputers, buiten spelen, lekker lezen in een hoekje met leesboeken of zich uitleven op een springkussen. Door bezoeken van politie, brandweer en EHBO leerden zij tussen de bedrijven door nog over het werk van dergelijke hulpdiensten. Van Meerten hoopte na twee jaar zonder Speelfabriek wegens corona dit jaar de vakantie-activiteiten weer te kunnen opstarten. Dat lukte niet door gebrek aan vrijwilligers. “We hebben per dag 15 tot 20 vrijwilligers van minimaal 18 jaar nodig”, vertelt hij. “Natuurlijk heb ik de oude groep benaderd. Toen die grotendeels niet meer beschikbaar bleek, heb ik vrijwilligers gezocht bij scholen en opleidingen die zich toeleggen op kinderopvang. Dat heeft niet of nauwelijks resultaat gehad. Ook de groep junior-begeleiders is opgedroogd. Vroeger stroomden er altijd wel oudere kinderen, die te groot werden voor de activiteiten van de Speelfabriek door als junior-begeleider. Doordat De Speelfabriek twee jaar lang heeft stilgelegen is die groep er nu niet meer”. 

Het probleem van te weinig vrijwilligers speelt overigens niet alleen bij De Speelfabriek. Ook in Zwijndrecht en elders in het land gaat het vakantiewerk om die reden niet door. In sommige gemeenten is het kindervakantiewerk gered door inzet van ouders. Als hun kinderen deel nemen aan de vakantie-activiteiten wordt van ouders gevraagd zich één dag als vrijwilliger in te zetten. Cees van Meerten zou dat in Ambacht ook wel willen proberen. “Het zou heel jammer zijn als de vakantieactiviteiten van De Speelfabriek teloor gaan”, vindt hij. “Het hele bestuur zet zich er voor in dat het volgend jaar weer gewoon door kan gaan. We zijn 15 werkdagen open en hebben dan per dag 15 tot 20 vrijwilligers nodig.  Dat betekent dat 225 tot 300 ouders ieder slechts één dag zouden moeten komen helpen. Dagelijks komen er zo’n 250 kinderen naar De Speelfabriek. Met elkaar zouden we er dus voor kunnen zorgen dat De Speelfabriek blijft bestaan voor de huidige generatie kinderen. Zeker in een gemeente als Hendrik-Ido-Ambacht, die zo prat gaat op zijn identiteit en omzien naar elkaar”. 

Wat vindt u? Moet De Speelfabriek blijven en wilt u zich daar voor inzetten? Reageren kan onderaan dit artikel of per mail aan:
redactie@weekbladdebrug.nl of naar info@stichtingvrijspel.nl