Door voedselarmoede gaan steeds meer kinderen zonder ontbijt naar school.
Door voedselarmoede gaan steeds meer kinderen zonder ontbijt naar school. Foto: onbekend

Voedselbonnen voor het kind van de rekening

Mens en Maatschappij

De groep mensen die in armoede leeft, blijft almaar toenemen door de ongebreideld stijgende kosten in het levensonderhoud. Als de gangbare rekeningen zijn betaald, blijft er voor de boodschappen nauwelijks tot geen geld meer over, met tot gevolg dat veel kinderen zonder ontbijt naar school gaan. Reden voor het Rode Kruis om de noodklok te luiden en voedselbonnen te verstrekken.

Volgens het Rode Kruis ligt het aantal mensen dat onzichtbare voedselnood heeft omdat ze zich schamen dit te melden, rond de 400.000. Maar het vermoeden is dat het werkelijke aantal hoger ligt. “Steeds meer mensen houden niet genoeg over om voldoende gezond en gevarieerde voedingsmiddelen te kopen” , zegt de hulporganisatie. Het trieste gevolg is dat er eenzijdig en ongezond gegeten wordt, of er worden maaltijden overgeslagen. Kinderen die zonder ontbijt naar school gaan, is bij lange na geen uitzondering. Samen met het onderwijsvakblad Didactief heeft DUO (onderwijs en advies) een onderzoek gedaan onder leerkrachten naar het thema armoede bij leerlingen in het basisonderwijs. Daaruit blijkt dat “78% van de ondervraagde leerkrachten armoede het vaakst herkent aan de kleding en/of schoenen van leerlingen. Kleren zijn bijvoorbeeld verouderd of leerlingen dragen altijd dezelfde kleding/schoenen. Ook een medewerker van een Zwijndrechtse basisschool beaamt desgevraagd dat er “zeker sprake is van verborgen armoede. Mensen schamen zich ervoor, dus vertellen ze dit niet. Maar je kunt erop letten. Je merkt het dan bijvoorbeeld aan langdurig gedragen kleding en aan de staat van de schoenen. Op onze school hebben we nog niet gemerkt dat kinderen zonder ontbijt naar school gaan, maar voor de zekerheid hebben we altijd boterhammen op school. Er is in Zwijndrecht zeker sprake van verborgen armoede.”

Boodschappenkaart
Naar schatting groeit een op de dertien kinderen op in armoede, zegt het Nederlands Jeugdinstituut. Het aantal mensen dat gebruikt maakt van de voedselbank is nog nooit zo hoog geweest. Ook mensen met een middeninkomen maken deel uit van deze groep.
Het Rode Kruis helpt arme huishoudens met het verstrekken van een wekelijkse boodschappenkaart van 17,50 euro ter besteding in een supermarkt. Vorig jaar werden daarvan meer dan 215.000 verstrekt. Dit jaar zijn dat er tot nu toe al 36.000. “Kinderen die in armoede opgroeien hebben minder kans op een goede toekomst. Deze kinderen kunnen zich bijvoorbeeld op school minder goed concentreren en lopen vaker een leerachterstand op. Ook gaan ze vaker zonder diploma van school”, weet ook het kabinet. Zij geeft daarom 16 miljoen euro aan Stichting Voedselvangnet. Dat is een organisatie die levensmiddelen levert aan voedselbanken. Deze subsidie loopt tot en met 2027. Ook het Rode Kruis krijgt extra geld voor voedselhulp aan mensen die niet terecht kunnen bij voedselbanken.
Sinds kort kunnen scholen met 30 procent of meer leerlingen uit een gezin met een laag inkomen zich aanmelden voor een gratis schoolmaaltijd. Maar ze kunnen er ook voor kiezen alleen de armste gezinnen bij te staan met de wekelijkse voedselbonnen van het Rode Kruis.

Tekst: Jacqueline van Dalen