Oud-huisarts Ch. de Koning (86) opende in Den Brommert de expositie ‘Gezondheidszorg in Hendrik-Ido-Ambacht'.
Oud-huisarts Ch. de Koning (86) opende in Den Brommert de expositie ‘Gezondheidszorg in Hendrik-Ido-Ambacht'.

Opening “Gezondheidszorg in Ambacht”

Algemeen

Afgelopen zaterdag 3 september opende de oud-huisarts Ch. de Koning (86) in Den Brommert de expositie ‘Gezondheidszorg in Hendrik-Ido-Ambacht’. Dit deed hij door een symbolische handeling: De Koning nam uit de handen van een ‘verpleegster’ een babypop en legde die op een oude weegschaal, zodoende gewicht leggend in de gezondheidsschaal. Vooraf aan deze handeling gaf De Koning in zijn openingswoord aan dat hij zijn oud-collega dokter Luuk Stoop verving. Stoop kon vanwege zijn hoge leeftijd (95) niet meer naar Den Brommert komen. Er waren veel bezoekers bij de opening, onder meer oud-huisarts W. Rijsdijk.

De Koning: “Veel veranderingen”

De Koning haalde in zijn openingswoord allerlei herinneringen op uit zijn huisartsenpraktijk (1967-1998). Zo herkende hij zich in de geschiedenis van dokter Luuk Stoop, zoals verwoord is in een artikel in de laatste Swindregt Were (SW). Dit nummer staat in het teken van deze expositie. Evenals Stoop vond De Koning het niet gemakkelijk om een praktijk te beginnen naast de drie gevestigde huisartsen Jongeneel, Hermans en Stoop. De Koning mocht meedoen met de waarneming bij deze artsen, zodat hij heel veel patiënten in het dorp leerde kennen. Hij constateerde dat in de huisartsenzorg veel is veranderd: meer technologische verbeteringen, de komst van parttime-artsen en de “feminisering” (meer vrouwelijke artsen). De Koning: “Daar heb ik uiteindelijk ook aan meegewerkt door mijn praktijk in 1998 aan mijn dochter over te dragen.” Tenslotte vertelde hij dat hij in het begin van zijn praktijk nog de “unster” (een soort weeghaak) gebruikte om de pasgeboren baby’s in een luier gewikkeld, te wegen.

Alie Tas: “Prachtige expositie”

Alie Tas, de voorzitter van het Historisch Genootschap, bedankte De Koning voor de bereidheid om de expositie te openen. Ze riep de aanwezigen op om andere dorpsgenoten te enthousiasmeren voor deze tentoonstelling. “Er is door de expositiegroep ontzettend veel werk verzet. Het resultaat mag er zijn: je ziet de huisartsen, de vroedvrouw en de verpleegkundige, de schoolarts, de zuigelingenzorg, het Groene Kruis, de wijkverpleging en de bejaardenzorg. Ook zie je de lobby voor een ziekenhuis in de Zwijndrechtse Waard en is er aandacht voor vroegere epidemieën in Ambacht. Kortom: het is een prachtige expositie.”

Tenslotte wees Alie Tas op de verkoop van het speciale nummer van Swindregt-Were over de gezondheidszorg. Dit nummer staat vol met veel achtergrondinformatie over de gezondheidszorg in onze waard en is voor € 5 te koop in het winkeltje in Den Brommert.

Tekst: Willem Schneider