Een jonge Andre Flach poseert bij de rotonde met de wereldbol in zijn eerste periode als wethouder. Foto: gemeente Hendrik-Ido-Ambacht
Een jonge Andre Flach poseert bij de rotonde met de wereldbol in zijn eerste periode als wethouder. Foto: gemeente Hendrik-Ido-Ambacht

Interview met André Flach

Lokaal

André Flach (47) stopt per 1 november als wethouder. Hij staat op een verkiesbare derde plaats op de lijst van de SGP voor de Tweede Kamerverkiezingen op 22 november. De verwachting is dat de SGP ook bij deze verkiezingen weer (minimaal) drie zetels zal behalen. Flach vertrekt dan naar de Kamerbankjes.

Hij is dan bijna 22 jaar actief geweest in de Ambachtse politiek. Hij begon als fractievolger, werd burgerraadslid en daarna raadslid. Sinds 13,5 jaar is hij wethouder.

“Het voelde als een mooie verantwoordelijkheid om in nauwe samenwerking met collega’s en de gemeenteraad een bijdrage te leveren aan veel belangrijke besluiten en ontwikkelingen in onze gemeente”, schrijft hij zelf aan de gemeenteraad. Als wethouder was Flach al die jaren verantwoordelijk voor de financiën van de gemeente, waarbij altijd het streven is geweest om de begrotingen sluitend te krijgen en de lasten voor burgers niet sterk te laten stijgen. Daarnaast vielen diverse grote projecten in zijn portefeuille. Hij stelt met nadruk dat hij misschien stimulator en trekker van die projecten was maar dat het resultaat altijd tot stand is gekomen samen met de raad en ambtenaren. “Je doet het nooit alleen”. Als Ambachter, die in het dorp blijft wonen, kijkt hij nu en naar verwachting ook later met plezier terug op de realisatie van het laatste deel van De Volgerlanden, dat er voor alle Ambachtse scholen nieuwe locaties zijn gebouwd, dat het Waterbusplein er is gekomen, net als het circulaire bedrijventerrein langs de Ambachtse Zoom.

Naast zijn werk in Ambacht is Flach ook actief in de regio Drechtsteden. In de laatste jaren was dit als vicevoorzitter van de regio en was hij verantwoordelijk voor regionale economie en public affairs en lobby. In zijn nieuwe rol als volksvertegenwoordiger hoopt en wil hij ook in Den Haag aandacht vragen voor de regio Drechtsteden.

Hij is al lang actief in de landelijke SGP en deze zomer is hij gevraagd voor de verkiezingslijst van zijn partij. “Je solliciteert niet, je wordt gevraagd”, zegt hij er zelf over. Na 13,5 jaar wethouderschap - “ik ben al een van de langstzittende wethouders” - voelde voor hem de vraag van de landelijke partij als een natuurlijk moment om vanaf een andere stoel een andere rol te spelen. “Op landelijke schaal gebeurt er veel, dat ook inwoners en bedrijven regionaal raakt. Ook wil ik graag de standpunten van de SGP uitdragen”.

Tekst: Trudy Wehrmeijer

Traditiegetrouw presenteerde Flach als wethouder van Financiën ieder jaar op de derde dinsdag in september de begroting van de gemeente voor het volgende jaar.
Voor Andre Flach is het circulair Bedrijvenpark langs de Ambachtsezoom een paradepaardje van de gemeente. Het idee is de  gebouwen worden gebouwd van duurzame materialen, die later weer kunnen worden hergebruikt.
Als locoburgemeester  ging hij met zijn vrouw op bezoek bij echtparen die 50 of 60 jaar getrouwd waren.
SOL Ambacht is een van de scholen die inmiddels in een nieuww gebouw zijn gehuisvest. Vol enthousiase knipte Andre Flach samen met leerlingen het lint door dat de opening van deze school aan de Jan Wissenslaan symboliseerde.
André tijdens de opening van de Noordkade. Foto: Richard van Hoek/gemeente Hendrik-Ido-Ambacht