Wethouder Platschorre
Wethouder Platschorre

Begroting Hendrik-Ido-Ambacht

Lokaal

Het college heeft donderdag de meerjarenbegroting voor 2025 en de volgende drie jaar ingediend. Voor de jaren 2025 en 2026 voorziet de gemeente een tekort. Dit kan worden gedekt door reserves in te zetten.

Ambacht is hier niet uniek in. Veel gemeenten in Nederland worstelen op dit moment met het sluitend krijgen van hun begroting. Dit komt vooral door andere regels, waardoor gemeenten in 2026 vaak minder geld van het Rijk krijgen. Toch is wethouder Leo Platschorre (SGP/CU), verantwoordelijk voor de Financiën van de gemeente, niet extra ongerust. “Doordat wij jarenlang een stabiel financieel beleid hebben gevoerd, hebben wij voldoende reserves opgebouwd om het voorziene tekort in 2025 en 2026 op te vangen”. Hij voegt er aan toe, dat de gemeente ook voor 2025, dankzij deze spaarpot de gemeentelijke lasten deels kan compenseren. Dat zal wel de laatste keer zijn. Voor 2025 gaat dat om een bedrag van 32 euro per huishouden. In 2024 was dit nog 76 euro. Een dergelijk bedrag zit er voor volgend jaar niet in. Volgens Platschorre past het niet in het degelijke financiële beleid van de gemeente om de reserves te gaan gebruiken voor dit doeleinde. “We hebben nu onze reserves nodig om de tekorten van 2025 en 2026 op te vangen. Ook willen we graag verder kijken dan deze collegeperiode, zodat ook een volgend college met zijn ambities aan de slag kan”.

Voor bewoners betekent dit dat de OZB met 2,8% zal stijgen. Platschorre hecht er wel aan om uit te leggen dat het tarief van de OZB de laatste jaren daalt om de stijging van de WOZ-waarde te compenseren. Hierdoor geeft een stijging van de waarde geen extra stijging van de opgelegde OZB. Omdat de afvalstoffenheffing en de rioolheffing ook omhoog gaan en omdat huishoudens dus een lagere compensatie krijgen, gaan Ambachtse huishoudens in 2025 toch ruim 8% meer betalen aan gemeentelijke lasten.

Uitvoering van plannen 
In 2025 worden verschillende plannen uitgevoerd. De herinrichting van de Laan van Welhorst wordt gerealiseerd. Er worden (sociale) huur- en koopwoningen voor verschillende doelgroepen op het Ambachts Lint gebouwd.

De gemeente gaat het kwaliteitsniveau van het groen verbeteren en het vernieuwde hondenbeleid wordt uitgevoerd. Voor kinderen en jeugd komt er een nieuw trap- en basketbalveld in het Baxpark met drie nieuwe ontmoetingsplekken in de vorm van een skybox. Speelplekken worden vervangen en Hi5Ambacht komt ook met een aanbod voor jeugd en jongeren.

Er wordt in 2025 begonnen met de bouw van nieuwe schoolgebouwen voor basisscholen de Klimboom en De Meander. Ook wordt er verder gewerkt aan de ontwikkeling van de Woonvisie, de Sportvisie en het Accommodatiebeleid en wordt onderzocht of er bij de nieuwe schoolgebouwen woningen kunnen worden gebouwd.

Bij alle plannen blijft ook Duurzaamheid een urgente opgave.

De gemeenteraad moet de begroting nog vaststellen en behandelt deze tijdens de gemeenteraadsvergadering op 4 en 7 november. Inwoners, ondernemers, verenigingen en instellingen kunnen inspreken tijdens de reguliere commissievergaderingen op maandag 21 oktober en woensdag 23 oktober. Bewoners zijn daarbij welkom in de raadzaal maar kunnen de vergaderingen ook thuis via de website van de gemeente volgen.

Tekst: Trudy Wehrmeijer