“Wat alle kinderen nodig hebben, is oprechte aandacht en een liefdevolle, warme benadering”
“Wat alle kinderen nodig hebben, is oprechte aandacht en een liefdevolle, warme benadering”

Onderwijs én opvang op SOL De Bron

Lokaal

Vrijwel iedereen in Hendrik-Ido-Ambacht kent SOL De Bron als een bruisende basisschool in de gemeente. Met een rijke historie van ruim 50 jaar, kan de locatie heel wat wapenfeiten op tafel leggen. Zo is het de school waar diverse bekende Nederlanders op gezeten hebben, waaronder voetballer Marten de Roon, influencer Monica Geuze en acteur Martijn Lakemeier. Het is de school waar creatieveling meester Roald van der Laan met leerlingen heuse speelfilms maakt die zelfs vertoond worden in theater Pathé De Kuip. Het is de school van het team dat geregeld op de planken van Cascade staat, van de spetterende eindejaarsfeesten en laten we niet vergeten van de grote kwaliteit: het laatste oordeel van de onderwijsinspectie was doorslaggevend positief en de resultaten van de eindtoetsen in groep 8 liggen al jarenlang steevast boven het landelijk gemiddelde. En toch is minder bekend dat De Bron naast onderwijs ook hoogwaardige kinderopvang biedt. 

“We werkten al jaren samen met Kinderopvang Ambacht”, vertelt directeur Evelien Korteland. “Die samenwerking verliep zo goed en natuurlijk, dat we zo’n vijf jaar geleden zijn gefuseerd. De Bron is vandaag de dag dus veel meer dan alleen een basisschool: we hebben peutergroepen, maar ook dagopvang voor baby’s vanaf tien weken oud bijvoorbeeld.” 

Daisy de Snoo (teamleider 0-4 jaar) vult daarop aan: “Het is natuurlijk heel fijn voor ouders wanneer zij in hetzelfde gebouw hun kind naar de opvang kunnen brengen als waar het kind later naar de basisschool gaat. Alles is dan al bekend.” Maar de voordelen van opvang en onderwijs op dezelfde locatie zijn meer dan enkel praktisch van aard: “Het is heel fijn dat we de kinderen al zo goed kennen, voordat zij gaan starten aan het eerste leerjaar op het moment dat ze vier jaar oud zijn. Dat is de allergrootste winst”, aldus Daisy. 

“Wat alle kinderen nodig hebben, is oprechte aandacht en een liefdevolle, warme benadering”, reageert pedagogisch medewerker Marijke van der Mooren. “Hoe verschillend kinderen ook zijn, daarin zijn ze allemaal hetzelfde.” 

Frouke Blom coördineert al enige tijd de zorg voor kinderen van 0-6 jaar op SOL De Bron. Zij vertelt: “Hoewel kinderen in basis hetzelfde nodig hebben, komt het geregeld voor dat een kind meer zorg of ondersteuning nodig heeft. Dit zien we vaak al op jonge leeftijd. Zo kan een kind een ontwikkelingsvoorsprong hebben van meer dan een jaar. Op zo’n moment is het heel fijn dat we de educatieve kennis van onze onderwijsmensen kunnen inzetten om het beste uit de kinderen te halen. En het is erg fijn dat ik al zo vroeg betrokken ben bij de kinderen. Zo hebben ouders een vast gezicht als de kinderen aan groep 1 beginnen en hoeven ze hun verhaal niet steeds opnieuw te doen.” 

De samenwerking met ouders staat al jaren in de prijzenkast van SOL De Bron. “Ouders zijn de experts over de kinderen die we binnenkrijgen. Ze hebben vaak aan een enkele blik genoeg om te weten hoe het met hun kind gaat. Dat soort informatie is voor ons natuurlijk heel waardevol”, zegt Kim Jongeneel (peutergroep 3+). “Wat ik ook uniek vind, is de samenwerking met de leerkrachten van de kleutergroepen. De kinderen die vanuit de opvang doorstromen naar het onderwijs, maken ruim voor die tijd kennis met hun leerkracht. Die komt dan langs in hun vertrouwde omgeving. Dit maakt die eerste dag in groep 1 een stuk minder spannend; ze kennen de juf of meester al.” 

Eveline Bierling (manager dagopvang) vult daarop aan: “Ik heb heel wat plekken gezien waar opvang en onderwijs samen komen, maar meestal zie ik toch twee werelden naast elkaar. Op SOL De Bron zie ik echt een doorgaande lijn en zie ik dat ouders -maar vooral de kinderen- daar enorm bij gebaat zijn.” 

“We zijn een geliefde locatie in Ambacht”, concludeert Evelien Korteland. “Wat ik vaak van ouders hoor, is dat ze het fijn vinden al zo snel na de geboorte van hun kind onderdeel te kunnen zijn van De Bron. Ze zeggen dan wel eens: ‘We kijken uit naar de komende 12 jaar’. Vroeger was dat 8 jaar”, glimlacht de trotse directeur. “Er is veel vraag van ouders naar de plaatsingsmogelijkheden op De Bron, zeker met alle berichten over wachtlijsten die tegenwoordig met enige regelmaat het nieuws halen.” 

Voor die ouders heeft Evelien goed nieuws: “Gelukkig hebben we onlangs nieuwe groepen kunnen openen waardoor er weer ruimte is ontstaan.”

Afbeelding