Afbeelding
Jasper Hof

‘We hebben allemaal superheldenpakken’

Mens en Maatschappij

Helma Broers (1975) deed het haar hele leven: de superheld uithangen. Was het moeilijk? Zij hield het nog wel even vol. Viel iemand uit? Dan nam ze moeiteloos taken over. Werken! Gezin! Vrijwilligerswerk! En toch was het nooit genoeg.

Nu weet ze: ze droeg superheldenpakken. Sterker nog, ze had een garderobe vol (denkbeeldige) pakken. Die pakken waren al haar manieren om overeind te blijven, door te gaan en geen hulp nodig te hebben van anderen. Een roze gorillapak was handig op de werkvloer om stevige besluiten te nemen. Als superaardigman hield ze mensen op veilige afstand als dat nodig was. En als superalertman hield ze alles wat belangrijk was in de gaten.

Het werkte, maar leuk was het niet.

Geitenwollenvesten
Door een belangrijk contact met iemand die niet lang meer zou leven, besefte ze dat er iets niet klopte in haar leven. En besloot ze een rigoureuze verandering in te zetten. Ze zegde haar baan als ICT-manager bij het Havenbedrijf Rotterdam op en ging vier jaar naar school om rouwbegeleider te worden. Daar vond ze de ruimte om stil te staan bij delen van haar leven waarin haar superheldenpakken als bescherming gediend hadden. Ze ontdekte nieuwe kanten van zichzelf en kon vaker zonder superheldenpak leven, ook als niet alles over rozen ging. Dat gaf zo’n lucht! Zo kan het dus ook, ontdekte de Ambachtse.

Inmiddels helpt ze als gecertificeerd verander- en rouwbegeleider mensen en bedrijven die te maken krijgen met vragen rond rouw, verlies en verandering. Een ommekeer die allesbehalve vanzelf ging. ‘Vroeger vond ik mensen zoals ik geitenwollenvesten’, zegt Helma daarover. ‘Ik moest dan ook best even wennen aan mijn eigen geitenwollen vest’.

Vertellen hoe je je echt voelt
Het was verrassend om te ontdekken hoe gezond rouwen is en te bemerken dat we elkaar daar enorm in kunnen steunen. Dat gunt ze anderen ook: op verhaal komen, even uit je rol vallen, troost vinden. ‘We hebben allemaal superheldenpakken’, zegt ze nu. ‘En dat is helemaal niet erg. Als je ze ook maar weer uit kan trekken en kan delen hoe je je echt voelt’. Dat er dan iemand luistert is cruciaal.

Over haar zoektocht naar een lichter leven schreef ze het boek ‘Troost voor superhelden. Ontdek waarom jouw cape in de was mag.’ Tussen de hoofdstukken gebruikt Helma gedichten en verhalen om haar zienswijze kracht bij te zetten. Helma schreef haar boek niet als een tienstappenplan naar geluk, maar deelt hoe zij uiteindelijk haar pakken soms af leerde stropen. Superhelden mogen ook op verhaal komen. ‘Dat vond ik aanvankelijk doodeng, maar het was de moeite waard. Het maakte dat ik nu zo’n fijner leven heb.’ Ondanks de zware onderwerpen die in haar boek aan de orde komen zoals ziekte en suïcide is het boek van Helma opvallend licht van toon.

Op 24 februari gaat Helma in gesprek met ds. Piet van Veldhuizen in De Ark aan de Olijfgaarde 12 in Hendrik-Ido-Ambacht. De aanvang is 20.00 uur. De toegang is gratis.

Afbeelding
Afbeelding