Met deze uitnodiging werden inwoners opgeroepen de raad te adviseren.
Met deze uitnodiging werden inwoners opgeroepen de raad te adviseren. Foto:gem. zwijndrecht

Raadsleden gaan te rade bij inwoners

Algemeen

“Hoe willen de inwoners betrokken worden bij het reilen en zeilen van de gemeenteraad?” Om op die vraag antwoord te krijgen, werden zij 1 juni uitgenodigd voor de inwonersavond “Communicatie en Participatie, om hun wensen en ideeën met de aanwezige raadsleden uit te wisselen. De uitkomsten van deze bijeenkomst werden aansluitend tijdens een carrouselvergadering nog dezelfde avond besproken en zullen worden opgenomen in het raadsprogramma. “Alles draait namelijk om communicatie en participatie”, zegt de gemeente Zwijndrecht.

“We gaan graag met u in gesprek over hoe de gemeenteraad kan omgaan met uw inbreng bij het maken van beleid. Waardoor krijgt u een positiever beeld van de gemeente? Hoe wilt u door de raad betrokken worden bij ontwikkelingen in uw buurt of wijk? En op welke manier wilt u door de gemeenteraad geïnformeerd worden over ontwikkelingen in deze gemeente? Met deze uitnodigende woorden werden inwoners woensdagavond opgeroepen hun adviezen op het gemeentehuis letterlijk ter tafel te brengen.
Voor de gemeenteraad is communicatie en participatie het belangrijkste thema voor de komende raadsperiode. Het was voor vrijwel elke partij een harde verkiezingsbelofte dat zij Zwijndrechtenaren zoveel mogelijk willen betrekken bij de totstandkoming van het beleid en de uitvoering ervan.

Terugkoppeling
Ruim 50 inwoners wisselden tijdens de bijeenkomst ideeën uit met met de raadsleden. Dat deden zij door gesprekken en door briefjes in te leveren die “allemaal zijn vastgelegd op foto. Deze ideeën worden uitgewerkt door de organisatie en zullen worden opgenomen in het raadsprogramma. De raad en de inwoners krijgen daarvan een terugkoppeling”, legde carrouselvoorzitter Fred Loos (ABZ) uit. Hij beaamde dat de bijeenkomst ook tot doel had om inzicht te krijgen hoe de raad de communicatie met de inwoners kan verbeteren.

Communiceren kun je leren
Lia Prins (GroenLinks) onderschreef het belang van participatie, maar zag wel in dat dit een gedragsverandering van beide partijen vergt: “De ideale situatie zou moeten zijn, dat de gemeente en de inwoners een partnership kunnnen ontwikkelen. Maar dat vereist een cultuuromslag, zowel van de inwoners als van de gemeente. Het leidt hopelijk tot een hogere verkiezingsopkomst de volgende keer”.

Ook Liesbeth Van Utrecht (CU-SGP) begrijpt dat communicatieverbetering niet van de een op andere dag gerealiseerd is: “Communiceren kun je leren, maar dat gaat met vallen en opstaan. We hopen dit samen met de gemeente snel onder de knie te krijgen, maar ik verwacht dat dat enkele jaren kan duren. Wij moeten leren luisteren en een open houding hebben.” Toch had zij ook nog een waarschuwing in petto voor de inwoners dat de verwachtingen niet te hoog moeten zijn: “Communiceren is niet hetzelfde als gelijk krijgen. Dat moet wel helder gemaakt worden”
Voor Sabine Schipper (D66) was de boodschap van de thema-avond ook helder: ”Wat ik voornamelijk van de bewoners gehoord heb, is dat ze vinden dat we vooral het gemeentehuis uit moeten en de wijken in moeten gaan”. Schipper pleitte ervoor dit voorstel ook in het raadsprogramma op te nemen.

Tekst: Jacqueline van Dalen