De jeugd kan zelf slijpen, terwijl de begeleiders rond kunnen neuzen tussen het brede aanbod uit de wereld der mineralen en fossielen.
De jeugd kan zelf slijpen, terwijl de begeleiders rond kunnen neuzen tussen het brede aanbod uit de wereld der mineralen en fossielen.

De Geode voorjaarsbeurs

Kunst en cultuur

Tekst en foto: Chris Moorman

 In 1969 hield de heer J.J. van Kempen een mineralententoonstelling in het Develpaviljoen in Zwijndrecht, op een steenworp afstand van waar nu de mineralenbeurs van Geode plaatsvindt op zaterdag 14 maart (van 10.00 tot 17.00 uur, Develsteincollege Zwijndrecht).

Vaste plek naast het kasteel
Het Develstein moest zelfs nog gebouwd worden en voortvloeiend uit deze tentoonstelling ontstond wat nu sinds 1974 de mineralen- en fossielenvereniging Geode is. Wat in 1979 vorm kreeg als geologische vereniging Zwijndrecht, met o.a. dhr. Van Kempen als oprichter, is nu een vereniging met veel activiteiten, met twee keer per jaar de internationale mineralenbeurs.

Internationale ontmoetingen
Dat internationale karakter bestond, en bestaat, uit deelnemers uit verschillende delen van de wereld. Deelnemers zijn er sinds het begin uit diverse werelddelen geweest, met in het begin zelfs deelnemers uit Amerika (Californië) en Zuid-Afrika (Tsumeb). Door de jaren heen zijn er veel buitenlandse deelnemers neergestreken om hun vondsten te tonen en om van eigenaar te laten wisselen. Duitsland, België, Zwitserland, maar ook Hongarije, Oekraïne en Engeland behoren, en behoorden, tot de deelnemers.

Eigen vondsten
De vele vondsten worden in tal van vormen aangeboden, waarbij sieraden natuurlijk een belangrijk onderdeel vormen. Het is iets waar van origine de mens zich mee siert en waar koningen, prinsen, maar ook de gewone mens zich mee toont en aankleedt. De ruwe mineralen in kristalvorm of de geode, waar de vereniging haar naam aan ontleent, spreken velen tot de verbeelding. Want de aarde brengt heel veel moois voort.

Sabeltandtijger
Fossielen vertellen natuurlijk ook hun eigen verhaal, waarbij het Jura-tijdperk (denk aan de film Jurassic Park) een bekend tijdperk is. In Zwijndrecht liep er in vroegere tijden ook de wolharige mammoet rond, of de sabeltandtijger, in een periode waarin Europa er anders uitzag en Engeland nog tot het continent behoorde. De tunnel van de hogesnelheidslijn ligt op de vaste grond waar die dieren destijds liepen. Helaas zijn daar nooit fossiele delen van gevonden (wel de donken met vuursteengereedschappen).

Op de mineralenbeurs vind je heel veel informatie over Geode, maar vooral over mineralen op de vele kramen die op zaterdag 14 maart tussen 10.00 en 17.00 uur te bezoeken zijn. De entree is 4 euro, met uitzondering van 65+ en kinderen, die toegang hebben voor 3 euro.

Families ontmoeten elkaar
Het is een uitstapje voor jong en oud. De jeugd kan zelf slijpen, terwijl de begeleiders (opa, oma, neven, nichten, ooms en tantes, of gewoon de ouders) rond kunnen neuzen tussen het brede aanbod uit de wereld der mineralen en fossielen. Wil je dan toch zelf aan de slag om iets te maken? Dan kun je natuurlijk tal van materialen kopen, maar ook informatie vinden waar je bij Geode terecht kunt in Zwijndrecht om meer te leren over slijpen, edelsmeden of gewoon edelsteenkunde, om erachter te komen wat er nog zo bijzonder is in die wereld van kristallen, mineralen en de dagelijkse toepassing ervan.

Zaterdag 14 maart - 10.00 tot 17.00 uur
Develsteincollege
Develsingel 5, Zwijndrecht

Lid worden kan natuurlijk ook. Kom kijken en genieten van deze gezellige beurs.