Als alleenstaande een woning kopen? Dan heb je een flink spaarpotje nodig!
Als alleenstaande een woning kopen? Dan heb je een flink spaarpotje nodig!

Alleenstaande starters kansloos op woningmarkt

Lokaal

Tekst: Jan O’teur

Voor alleenstaande starters in Zuid-Holland is een koophuis nauwelijks haalbaar. Een woning kostte in 2024 gemiddeld 443 duizend euro, 240 duizend euro meer dan iemand met een modaal inkomen kan lenen. Dat blijkt uit een onderzoek van Independer, gebaseerd op cijfers van het CBS. Ook in Zwijndrecht en Hendrik-Ido-Ambacht zijn de huizenprijzen de afgelopen jaren flink gestegen.

Achter het net
“De huizenprijzen rijzen de pan uit en een huis kopen op één inkomen is allang geen realistisch scenario meer. Voor een gemiddelde woning in Nederland heeft een starter met een modaal salaris, naast een maximale hypotheek, nog 272 duizend euro aan spaargeld nodig. Ook in de woonplaatsen waar de woningprijzen iets lager liggen, vissen alleenstaanden achter het net,” aldus Marga Lankreijer-Kos, expert hypotheken bij Independer.

Woningen zijn veel duurder geworden
Sinds de laatste dip in de Nederlandse woningmarkt zijn de huizenprijzen bijna verdubbeld: tussen 2013 en 2024 gaat het namelijk om een kostenstijging van 95%. In Zuid-Holland gaat het om een toename van bijna 94%. In Zwijndrecht zijn de huizenprijzen in die periode met gemiddeld 127% gestegen, in Hendrik-Ido-Ambacht minder, maar nog altijd met 88%. Voor een gemiddelde woning in Zwijndrecht bedroeg de verkoopprijs in 2024 in totaal 382.265 euro, voor Hendrik-Ido-Ambacht was dat 405.424 euro.

Betaalbaarheid voor starters
Om een gemiddelde woning in Zwijndrecht te kunnen kopen was in 2024 een bedrag van 8,6 maal het modale inkomen vereist, voor Hendrik-Ido-Ambacht was dat in 2024 een bedrag van 9,1 maal het modale inkomen. Het modale inkomen wordt door het Centrale Plan Bureau voor 2024 geraamd op 42.000 euro bruto per jaar. Dit komt neer op ongeveer 3.230 euro bruto per maand. Het netto bedrag ligt rond 2.600 euro per maand. Als je dan bedenkt, dat de maximale hypotheek, die je voor een woning kunt krijgen 5 jaarsalarissen betreft, begrijp je wel, dat het voor een alleenstaande starter met een modaal salaris vrijwel onmogelijk is om een gemiddelde woning in deze gemeenten te kopen.

Een flink spaarpotje
De rest van het vereiste koopbedrag moet in dat geval namelijk door de koper zelf worden opgehoest. Voor een gemiddelde woning in Zwijndrecht gaat het dan om 172.265 euro spaargeld, terwijl dat in Ambacht een bedrag van 195.424 euro spaargeld betreft. De huizenprijzen zijn inmiddels al weer met gemiddeld zo’n 10% gestegen en het kopen van een huis op één inkomen is in 2025 allang geen realistisch scenario meer.

In 2026 weer kansen voor alleenstaande starters
Wij hebben dit artikel om commentaar voorgelegd aan Van Spronsen Makelaars. Oene Mulder reageert namens Van Spronsen Makelaars als volgt: De woningmarkt in onze regio blijft uitdagend, zeker voor alleenstaande starters. De prijzen zijn het afgelopen jaar verder gestegen, terwijl het aanbod beperkt blijft. Toch zien we ook positieve ontwikkelingen die perspectief bieden. De verhoging van de NHG-grens naar €470.000 per 1 januari 2026 geeft starters meer zekerheid en financiële ruimte om hun eerste woning te kunnen kopen. In combinatie met de startersleningen die in veel gemeenten, waaronder Zwijndrecht en Hendrik-Ido-Ambacht, beschikbaar zijn, wordt de stap naar een eerste koopwoning iets beter bereikbaar.

Wij geloven sterk in de kracht van lokale samenwerking tussen gemeente, ontwikkelaars en de makelaardij. Door samen te werken aan betaalbare, duurzame woningen kunnen we ook voor alleenstaanden meer kansen creëren. Daarbij ligt de focus niet alleen op nieuwbouw, maar ook op het revitaliseren van bestaande wijken, oplossingen die bijdragen aan leefbare buurten en doorstroming op de markt. Met de stijgende NHG-grens, meer initiatieven voor betaalbare woningen en gezamenlijke inzet geloven wij dat 2026 een jaar wordt waarin ook de alleenstaande starter weer kansen krijgt op de woningmarkt.