
Optreden tegen jongerenoverlast
LokaalDe gemeente wil de komende twee jaar jaarlijks 210.000 euro inzetten om jongerenoverlast aan te pakken. Hiervan wordt 150.000 euro gebruikt voor de inhuur van speciaal opgeleide jeugdboa’s en 47.000 euro voor meer uren van de straatcoaches. Het voorstel lijkt te kunnen rekenen op de goedkeuring van de raad, die er op 12 januari 2026 over oordeelt.
De maatregelen zijn zowel gericht op het voorkomen van overlast als op handhaving. Naast de inzet van een jeugdboa en het uitbreiden van de uren dat straatcoaches groepen jongeren opzoeken, krijgen alle jongeren die 12 jaar worden en hun ouders een brief van de burgemeester, er komt meer inzet van dwangsommen als jongeren vaker overlast veroorzaken en er worden camera’s en samenscholingsverboden ingezet. Ook worden inwoners opgeroepen om criminele zaken te melden via Meld Misdaad Anoniem. ”Dan krijgen we inzicht in wat waar gebeurt”, aldus de burgemeester. Tijdens de inzet van de maatregelen wordt nagegaan of en hoe ze werken, zodat er daarna voor de langere termijn een integrale visie Jeugd en Veiligheid kan worden opgesteld. Het gaat niet om één bepaalde groep jongeren. De groepen wisselen van samenstelling en komen soms uit de hele regio. Vorige week spraken gemeenteraadsleden al over de voorgenomen maatregelen.
Oene Doevendans van Realistisch Ambacht mist in het voorstel de inzet van politie. Volgens hem moet er meer aandacht zijn voor het beteugelen en bestraffen van baldadig en bedreigend gedrag. “We komen er niet met alleen preventie. Wij zien allerlei signalen dat de overlast in het dorp ernstiger wordt”. Hij vindt de kosten voor het inhuren van en jeugdboa ook te hoog en vraagt zich af of het in eigen dienst nemen van deze boa niet voordeliger is. Burgemeester Patrick van der Giessen legde daarop uit dat in de 36 uur per week inhuur de kosten ook de opleiding, vakantie, ziekte, materialen, auto, uniform e.d. zijn begrepen. Hij wil er wel over nadenken of het uiteindelijk beter is om alle boa’s in eigen dienst te hebben of ze te blijven inhuren van Dordrecht. “We betalen nu voor wat we krijgen. Als een boa onverhoopt plotseling ziek is, betalen we die uren niet”. De boa’s mogen handboeien gebruiken. Landelijk wordt bekeken of boa’s ook pepperspray en een wapenstok zouden kunnen krijgen. Voorshands denkt Ambacht er niet aan om die middelen in te zetten. “De sfeer wordt er dan niet beter op”.
De burgemeester legt ook uit dat de overlast ook gebeurt door jongeren uit andere gemeenten. “We moeten zaken daarom in samenhang regelen”. Een voorbeeld zijn de straatcoaches, die ook in Zwijndrecht werken en goede contacten hebben met jongerenwerk, beide gemeentes, wijkagenten en boa’s. . Een ander voorbeeld de zogenoemde last-onder-dwangsom, oftewel een boete of straf die kan worden opgelegd als iemand voor een tweede keer fout gedrag vertoont. Die maatregel geldt dan niet alleen in Ambacht maar ook in Alblasserdam, Zwijndrecht, Papendrecht en Sliedrecht. Meer politie inzet noemde Van der Giessen niet mogelijk. “In de regio wordt die vraag op allerlei plaatsen steeds gesteld maar het kan niet worden gehonoreerd.”
Voor wat betreft de overlast door fatbikes houdt de gemeente de voorgestelde maatregelen in Amsterdam en Enschede goed in de gaten. “Als daar mogelijkheden tot verbieden of regelen uitkomen, willen we die in Ambacht ook inzetten.”
Marcel de Groot (D66) vroeg niet alleen om aandacht voor preventie en om ouders en opvoeding daarbij te betrekken. Volgens de burgemeester blijkt dit soms lastig. “Soms zeggen ouders dat wat er buiten gebeurt niet hun probleem is en soms zijn er zoveel problemen in een gezin dat er niet de energie en tijd is om zich bezig te houden met wat kinderen buiten doen”.
Tekst en foto: Trudy Wehrmeijer








